Novinky z podzimu

27.12.2023

Původně jsem měla tenhle článek naplánovaný už před svátky. Pak jsem ho ale nestihla dokončit a odložila… A když si teď čtu úvod, je mi z něj zase těžko, i když jsem si myslela, že ten prvotní šok už je pryč. Letos je to temný konec roku, mnohem temnější, než by bylo fér.

Ráda bych se ale přece jenom ohlédla za letošním podzimem a krátce shrnula, co se u mě událo nového. Nesl se hlavně ve znamení hledání rutiny, psací i pracovní. A byť je to běh na dlouhou trať, u něhož v žádném případě nemůžu tvrdit, že už mám na dohled cílovou rovinku, základy jsou snad úspěšně položeny. A byl i vcelku akční: ať už co se týče událostí, kterých jsem měla příležitost se zúčastnit, samotného psaní nebo věcí, které jsou v plánu na jaro. Vezměme to ale popořadě…


Podzimní akce

Během podzimu jste měli možnost potkat mě hned na dvou událostech. První z nich bylo pokračování autorské besedy se spoluautorkami z nakladatelství MOBA, se kterými jsme pořádaly akci už v létě v Brně. Tentokrát jsme se spolu s Ilonou, Veronikou a naší skvělou moderátorkou Soňou vypravily do městské knihovny v Břeclavi, kde jsme vystoupily u příležitosti Týdne knihoven. Tedy opravdu se vypravily jenom moje kolegyně, zatímco já si doma v Helsinkách hryzala nehty před monitorem a doufala, že mi na poslední chvíli nevypoví službu wifi. Přestože mluvit k publiku, které jsem z obrazovky neviděla, byl vážně zvláštní pocit, celá akce se vydařila a jsem moc ráda, že jsme do Břeclavi dostaly pozvání a mohly si střihnout besedu i v tomhle hybridním formátu.

V listopadu jsem pak dostala příležitost nechat se vyzpovídat Wendy Šimotovou, která na svém instagramu pořádá streamy s českými autory. Wendy byla skvěle připravená, a kromě divoženek jsme tak docela podrobně řešily i Uteč, než doroste měsíc, moji vůbec první vydanou povídku Máš to v krvi a to, proč při psaní často nacházím inspiraci v období ruské revoluce. Záznam ze zhruba hodinového rozhovoru najdete tady.

Aneb když potřebujete dostat kameru do dostatečné výšky, aby vám zabrala obličej, ale už ne druhou bradu. Ještěže tlusté knihy to jistí ❤️.


Povídky z cylindru

Už v letním příspěvku jsem zmiňovala, že mám rozpracovanou sérii povídek, která by měla být prvním vykročením do univerza Dvousvětí. Právě odsud pochází jméno stránky Pohádky z cylindru a zatím je to i pracovní verze připravovaného příběhu. Během podzimu jsem pokračovala v souboji s reáliemi a teď v prosinci na poslední chvíli doháněla deadline pro ilustrátorku, hrubá verze prvních čtyř povídek je nicméně na světě. Nedělám si samozřejmě iluze o tom, že by mě nečekalo ještě patero přepisování, vedlejší postavy minimálně třikrát změní jméno a přibyde hrst dalších zápletek, nemluvě o zatím nerozepsané delší závěrečné povídce, která by se podle mých současných plánů mohla rozsahem přiblížit krátké novele.

Už teď se ale můžete těšit na tajnůstkářského čaroděje Feeho, jeho společnici Ritu, která má ve zvyku nejdřív se prát a až potom klást otázky, a jejich putování Dvousvětím: od záchranné výpravy do postapokalyptické pustiny přes střet s bojovníky za nezávislost v ponurém stínu začarovaného hvozdu až po politické pletichy ve velkoměstě, které nikdy nespí. V průběhu jara budu na instagram Pohádek z cylindru postupně přidávat ukázky a snad i ochutnávky prvních ilustrací, takže stay tuned for more


Audiokniha Uteč, než doroste měsíc

Na počátku bylo slovo, a to slovo bylo tma. A brzy dostanete příležitost si ho – spolu s celým hororovým dobrodružstvím Christiana a jeho smečky nemrtvých – poslechnout i v audioverzi. Na jaře se na mě obrátil Vojtěch Hamerský ve spolupráci s vydavatelstvím Čti mi! s nabídkou zpracovat Uteč, než doroste měsíc do audioverze. Momentálně už je kniha nahraná, z velké části opatřená i hudebním doprovodem a světlo světa by snad měla spatřit během jara 2024. Vojtěch odvedl při načítání knihy skvělou práci a podařilo se mu vdechnout příběhu úplně nový život. Moc se proto těším, až vám představím první ukázky.

To je pro letošek vše. Nakonec snad už jenom všechno dobrý do posledních pár dní letošního roku a hodně klidu a sil do toho nastávajícího. Držme se ❤️.


Helena