Helena Drdlová

Aneb kdo za tím vším stojí...?

Psaní se aktivně věnuji od roku 2010. Jako plno jiných autorů jsem začala fanfikcemi (z nichž některé dodnes poletují po internetech), záhy mi ovšem cizí světy začaly být malé a přesedlala jsem na vlastní tvorbu. Jsem věrný fanoušek fantasy - jako autor i jako čtenář - a většina mých textů tím či oním způsobem patří právě do tohoto žánru. Mám ráda chytré příběhy, které se obloukem vyhýbají klišé, nebo si z něj aspoň dělají legraci. Fascinují mě propracovaná universa s vlastními zákonitostmi, historií a mytologií - právě svoboda tvořit si vlastní pravidla a světy je podle mě na fantastice to vůbec nejlepší. Za základ kvalitního příběhu považuji dobře propracované postavy. Bez lidí to zkrátka nejde. Jedním z mých koníčků je takové hrdiny vymýšlet, pak je pouštět na papír, vláčet příběhem a z čistého sadismu jim házet klacky pod nohy.


Některé mé texty si můžete přečíst i v tištěné podobě. V roce 2015 jsem s povídkou Máš to v krvi získala první místo v soutěži Váš divergentní svět pořádané nakladatelstvím Cooboo, ze které vzešel sborník Divergentczech. O rok později se povídka v žánru new weird Morituri silent dostala do sborníku Prokletí betaverze (vyšel na Sardenu) a ve sborníku Papírová pavučina vyšla tiskem jedna z "Pohádek z cylindru", pojmenovaná Tam ve tmě, jejíž hlavní hrdinové, Rita a Fee, mě psaním provází už hezkou řádku let. Můj zatím poslední tištěný počin je A38/4, která vyhrála kategorii povídka v Ceně Karla Čapka a najdete ji v Mlokovi 2017. Více o mých publikovaných textech (včetně krátkých ukázek) si můžete přečíst v podzáložce Moje další tvorba.


Když zrovna nepíšu, věnuji se studiu na Masarykově univerzitě, jezdím po světě, čtu, kreslím a učím se cizí jazyky, neboť jsem si vzala k srdci ono známé přísloví a nestačí mi být člověkem pouze jednou. Jsem hrdý Brňák a zastihnout mě můžete třeba na zdejších literárních dílnách, pořádaných Terezou Temnářkou Matouškovou.


Chcete mě kontaktovat jinak než přes komentář tady na blogu? Pak piště na e-mail h.drdlova(zavináč)seznam.cz. Facebookové stránky blogu najdete tady.