Bonus: Vydejte se se mnou tajgou

24.06.2023

Divoženky už pár týdnů čekají v knihkupectvích na své čtenáře, na světě jsou první recenze a o román si můžete i zasoutěžit. Rozhodla jsem se proto konečně pustit do mini projektu, který nosím v hlavě už nějakou dobu: představení světa, ve kterém se příběh Ajgyr a Alexeje odehrává. Jakýsi průvodce Sibiří roku 1918 a vším, co jste (ne)chtěli vědět o flóře a fauně Bajkalu, důvodech vzniku ruské občanské války a podrobném kulturně-antropologickém popisu života divoženčích kmenů.

Ne, nebojte, encyklopedii se napsat nechystám. Bude to stručné - ale o to výživnější.

Co mě k tomu vede? Ta úvaha je celkem prostá. Když se mnou půjdeš tajgou je historická fantasy. Na Sibiři, kterou znají její hrdinové, se to hemží divoženkami, pohádky a legendy jsou stále živé a Matka Sibiř se čas od času vloží do věcí způsobem, který se nedá nazvat jinak než magie. Na pozadí toho všeho však stojí reálná místa a události - ta historická část historické fantasy. Právě ony pro mě byly prvotním impulsem k tomu začít na příběhu pracovat. Tvoří neoddělitelnou součást dobrodružství Alexeje a Ajgyr a věřím, že základní orientace v nich člověku pomůže lépe si knihu vychutnat.

Tohle je samozřejmě klasické dilema každého autora fantastiky (a upřímně asi každého autora, který pracuje s trochu komplexnějším světem, ať už je to fantasy, historický román nebo detektivka): jak čtenáři naservírovat všechny informace o světě, ve kterém se příběh odehrává, aniž by se musel nejdřív prokousat encyklopedií "stručných" základních faktů (a pravděpodobně knihu znuděně odložil, než se vůbec dostane k samotnému příběhu)?

Když jsem divoženky psala, strávila jsem plno času studiem literatury, sledováním videí a prolézáním obskurních internetových archivů. V následujících týdnech bych vám tu v sérii článků ráda představila, co jsem se dozvěděla, a trochu přiblížila prostředí a historické události, na které v knize narazíte: podíváme se na cestu, kterou Alexej a Ajgyr putují, na historické pozadí příběhu, dočtete se něco o kolonizaci Sibiře a o tom, na jakých reálných základech stojí rasa divoženek, a nakonec možná prozradím i pár zajímavostí, které jsou v příběhu schované. 

Články by měly sloužit jako doprovodný materiál pro ty, kteří knihu teprve čtou, spoilery tedy budou omezené na minimum. Pokud vás při čtení napadne cokoliv, na co byste se chtěli zeptat, můžete mi psát sem do komentářů, na instagram Pohádky z cylindru nebo na email h.drdlova@seznam.cz. Pokud se jich sejde dost, věnuju jim samostatný článek.

Na první díl se můžete těšit už během pár dní 🙂.