Novinky z letošního léta

11.09.2023

Léto už je definitivně u konce a já si konečně našla chvilku na to odhlédnout se za vším, co se během té doby událo. Bylo toho skutečně plno: brněnská beseda, pražský křest, bonusová série ke Když se mnou půjdeš tajgou vycházející tady na blogu, další střípky k novému textu, na kterém momentálně pracuju. A taky plno čtení, protože kdy jindy se pustit do souboje s tou hromadou nepřečtených knih než přes léto (fotka níže je z konce července, udolala jsem je skoro všechny 😁). Pojďme se na to podívat podrobněji!

Fantastický trojkřest v Krakatitu aneb Když se sejdou divoženky, Temnáři a sivové

Začnu tou druhou z letních akcí, na kterých jste mě s Když se mnou půjdeš tajgou mohli potkat. Fantastický trojkřest v pražském žánrovém knihkupectví Krakatit se odehrál 20. července pod taktovkou Terezy Temnářky Matouškové, která křtila první část epické podmořské fantasy Pláč němého boha. Kromě Podmoří a divoženek křtila svůj román z podzemního světa temných elfů nazvaný Sivá krev i Marie Domská. Fotky z akce už jste si mohli prohlédnout v jenom z předchozích článků, nově je na světě i téměř půlhodinový videozáznam. Podívat se na něj můžete níže nebo na Temnářčině Youtube kanálu, který můžu doporučit i jako skvělý zdroj tipů a postřehů o psaní.

Brněnská beseda v Café Práh

Zatímco pražský křest se nesl v duchu fantastiky jak místem konání, tak tématikou pokřtěných knih, na brněnské besedě konající se o týden dřív si historická fantasy podala ruku s detektivkami. I fotky z této akce už se dřív objevily na webu, nebudu se proto opakovat a vyzdvihnu jenom pár bodů. Navzdory tomu, že jsme tři začínající autorky, jsme v Café Práh zaplnily celý sál, z čehož jsem doteď hrozně překvapená a vděčná zároveň. Ukázky z knih mých spoluautorek, Veroniky Martinkové a Ilony Dobrovolné, mě přesvědčily, že bych se měla jako čtenář občas vydat i mimo svoji komfortní zónu a sáhnout třeba po detektivce. A konečně číst z vlastního textu před místností plnou lidí pro mě sice pořád není jednoduché, byla to ale skvělá příležitost, jak přivést pošťuchování Ajgyr a Alexeje k životu, a nakonec mě to bavilo víc, než jsem čekala.

A novinka! Naše červencová trojbeseda nebyla jediná a na začátku října se s námi budete moci setkat v městské knihovně v Břeclavi (i když já tentokrát vystoupím pouze online). Více podrobností najdete na konci článku.

Vydejte se se mnou okolo Bajkalu v bonusové minisérii ke Když se mnou půjdeš tajgou

Další událost, která čtenářům webu jistě neunikla, i tak je ale fajn ji zmínit. Když se mnou půjdeš tajgou obsahuje na svých 235 stranách poměrně velké množství reálií jak ze skutečné historie, tak z fikčního světa sibiřských divoženek. Rozhodla jsem se proto věnovat knize bonusovou minisérii, která základní reálie a fakta osvětluje, dává do kontextu a může sloužit jako zajímavý průvodce při čtení i rozcestník dalších informací pro ty, kteří se chtějí dozvědět víc. První díl najdete tady a je věnovaný nejdůležitějším zastavením na cestě Ajgyr a Alexeje okolo Bajkalu. Druhý díl, zabývající se historickým pozadím celého příběhu, se chystá a měl by vyjít během následujících týdnů.

Co nového se chystá?

A jaké novinky jsou na obzoru v následujících týdnech a měsících? Jak už jsem naznačovala v ohlédnutí z letošního května, začala jsem pracovat na novém projektu: sbírce povídek, jejímiž hlavními hrdiny jsou Rita a Fee. Znát je můžete například z jedné mé starší povídky Tam ve tmě (sborník Papírová pavučina, 2016), ve stejném světě se odehrává i povídka Sněhová vločka, kterou si můžete přečíst tady na webu. Zatím jsem dokončila hrubou verzi druhé povídky. Vzhledem k tomu, že je to moje první velké vykročení do rozlehlého univerza Dvousvětí, ze kterého bych v budoucnu ráda psala víc, jde psaní pomaleji, než jsem čekala: u některých dávno vymyšlených reálií zjišťuju, že v příběhu přestávají fungovat, jinde naopak objevuju bílá místa a improvizovaně je zaplňuju novými detaily, které pak dolaďuju se zbytkem příběhu. Baví mě to ale čím dál víc, a už se těším, až se do světa Rity a Feeho vydáte i vy čtenáři!

Jak už jsem taky předestřela, červencová literární beseda se dočká opakování v městské knihovně v Břeclavi, a to 3. října od 18:00 hodin ku příležitosti týdne knihoven. Já se tentokrát zúčastním pouze online, naživo se ale můžete těšit na Veroniku a Ilonu a jejich napínavé detektivní příběhy. Stejně jako minule je na programu okénko, ve kterém každá z nás odpoví na několik otázek, autorské čtení a soutěž o podepsané výtisky našich knih. Pokud máte Břeclav poblíž, určitě se stavte, moc rády vás uvidíme!

A poslední novinka: na začátku října bych se měla objevit i na instagramovém streamu, kde si budeme povídat o mém psaní i knihách obecně. Pro podrobnosti sledujte můj instagramový účet, kde se brzy objeví podrobnosti.

Krásný podzim!

H.